واحد تجهیزات پزشکی

 کارشناسان مسئول  واحد: خانم مهندس ولایتی و خانم مهندس میرمحمدی 

شرح وظایف :

 

از زمان شکل گیری واحد تجهیزات پزشکی در بیمارستان امام(ره) گرمسار( سال 87) تا کنون ، تغییرات بسیار بنیادی در این زمینه در این مرکز اتفاق افتاده است، از جمله میتوان به از رده خارج کردن بیش از 60 دستگاه و خرید دستگاه های جدید ،با بهترین مارک های شناخته شده اشاره کرد.

خرید تجهیزات سرمایه ای از قبیل دستگاه سی تی اسکن ،اکسیژن ساز ،امحا زباله ،دستگاه اتوکلاو سی اس آر، رادیولوژی ،اتو آنالایزر بیوشیمی ،دستگاه سی آرم ،سیستوسکوپ و ... با ارزشی بیش از 15  میلیارد ریال اتفاق مبارکی بود که طی 4 سال گذشته درزمینه تجهیزات پزشکی بیمارستان امام(ره) گرمسار شاهد بودیم .

در زمینه تجهیزات و دستگاه های غیرسرمایه ای نیز تحول عظیمی در بیمارستان امام(ره) گرمساراتفاق افتاده و تقریبا تمامی دستگاه های فرسوده و قدیمی با دستگاههای جدید جایگزین شده است .دستگاههایی مثل ماشین بیهوشی ،الکتروکوتر ،مانیتورینگ ،ساکشن ،نوار قلب ،الکتروشوک ،ونتیلاتور ،تخت های الکترکال ،دستگاه دیالیز،الایزا ،الکترولیت آنالایزر، بلد گز ،پمپ تغذیه ،پمپ سرم ،تشک مواج های ریسک ،فتال مانیتورینگ ،سونی کید ،هولترمانیتورینگ و فشار ،تونومتر   و.... ،به تعداد مورد نیاز بخشها ( با ارزشی بیش از20میلیارد ریال ) خریداری شده است .

با اطمینان کامل میتوان گفت برخی از دستگاههای خریداری شده ( درسال 93) با ارزشی بالغ بر 13 میلیارد ریال ،آخرین مدل از بهترین مارک های موجود دربازارهای بین المللی بوده است. دستگاههای بی نظیری مثل ویدئو آندوسکوپی، کولونوسکوپی ،سونوگرافی ،برونکوسکوپی ،ویدئو لارنگوسکوپی ،لاپاراسکوپی ،که نه تنها در سطح استان بلکه در کشور نیز نمونه ای با این سطح کیفیت کمتر میتوان یافت .

از سال 88 تا کنون ،برای تمامی دستگاههای بیمارستان امام  (ره ) گرمسار ،طبق پروتکل اداره کل تجهیزات پزشکی هرساله تست کنترل کیفیت و سنجش میزان دقت وصحت دستگاه ( کالیبراسون سالیانه ) انجام شده وهمه دستگاههای موجود دربخشها دارای گواهینامه صحت عملکرد میباشند.

مسوولیت واحد تجهیزات پزشکی ،که از حساس ترین واحدهای هربیمارستانی میباشد بسیارگسترده میباشد، که از جمله آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1: تهیه و به روزرسانی شناسنامه دستگاهها :

ازجمله مهمترین مدارک موجود درواحد تجهیزات پزشکی ،شناسنامه دستگاهها میباشد که شامل :مارک ،مدل ،شماره سریال و اموال ،نام شرکت پشتیبان و ... است .همچنین برای هر دستگاه ،تعمیرات انجام گرفته ،قطعات تعویض شده و هزینه های انجام شده ثبت میگردد.

2:کنترل کیفی تجهیزات پزشکی :

این کنترل برای تمامی دستگاههای بیمارستان هرساله با دقت و حساسیت ویژه ای انجام میگردد.

3: اقتصاد سنجی و نظارت بر به روز بودن وافزایش بهره وری تجهیزات پزشکی:

با ثبت دقیق تعمیرات وهزینه های صورت گرفته برروی هر دستگاه میتوان میزان بهره وری واقتصادی بودن دستگاه را تعیین کرد ،دستگاهی که هزینه تعمیر و نگهداری آن بالاتراز حد مشخص شده میباشد و یا قدیمی بوده و با تکنولوژی و استانداردهای حال حاضر مطابقت ندارد ،با طی مراحل اداری مربوطه از چرخه استفاده خارج و اسقاط میشوند.

4: آموزش فنی کارکنان واحد مهندسی پزشکی و کاربران برای استفاده صحیح و ایمن دستگاهها

پرسنل واحد تجهیزات پزشکی باید با شرکت در دوره های آموزشی دستگاهها و مطالعه کاتالوگ سطح علمی خود را در مورد نحوه کارهر دستگاه بالا برده و سایرهمکاران آموزش دهند.

به طور مثال هر دستگاه جدیدی که وارد بخش میشود باید تمامی پرسنل بخش آموزش لازم کار با دستگاه را دیده باشند. همچنین اگر فرد جدیدی وارد بخش شد باید نحوه کار با تمامی دستگاه های بخش را آموزش ببیند.

5: تعمیر و سرویس تجهیزات پزشکی : 

بنا براین است که نباید هیچ دستگاه خرابی در بخش وجود داشته باشد .در صورت خرابی یک دستگاه ،بلافاصله کارشناس تجهیزات پزشکی برای تعمیروعیب یابی دستگاه اقدام میکند و در صورتیکه امکان تعمیر دستگاه  توسط کارشناس تجهیزات وجود نداشت ،باید از پرسنل فنی شرکت نمایندگی آن دستگاه که صلاحیت آن توسط اداره کل تجهیزات پزشکی مورد تائید است کمک گرفت .

6: نیاز سنجی و اولویت بندی خرید :

کارشناس تجهیزات پزشکی موظف است که نیازهای تجهیزاتی بخشهای درمانی را مدام رصد کند و در صورت ارسال درخواست خرید ،لزوم خرید آن کالا بررسی شده و ضرورت خرید به واحد مالی اطلاع داده میشود.